Ağız ve diş bulguları ve tedavi yaklaşımı

Ağız ve diş bulguları ve tedavi yaklaşımı

Ağız ve diş bulguları ve tedavi yaklaşımı

 

Reflü hastalığı diş hekimliği açısından büyük bir öneme sahiptir.

Nazan Ersin

Pedodonti Uzmanı Diş Hekimi

Patolojik (anormal) diş aşınmaları kişinin kötü alışkanlıklarına (örneğin diş gıcırdatmasına), yanlış diş fırçalama tekniklerine, asitli yiyecek ve içeceklerin çok sık alınmasına, kullandığı ilaçlara veya reflüye bağlı olarak oluşabilmektedir. Reflü diş hekimliği açısından da çok büyük bir öneme sahiptir, çünkü mide içeriğinin ağıza gelmesi dişlerde erozyona (aşınmaya) neden olur. Ancak, erozyonun şiddeti her hastada reflünün sıklığına, tükürük ve diş yapısına bağlı olarak farklı olabilmektedir.

Yapılan çalışmalarda reflü hastalarından alınan mide içeriğinin kolalı içeceklere kıyasla daha fazla aşındırıcı etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu hastalarda erozyon, en sık üst çenedeki ön dişlerin arka yüzeylerini etkilemektedir. Ancak, ağır vakalarda alt çenedeki dişler de etkilenir ve alt arka dişlerin çiğneyici ve ön yüzleri aşınmaya uğrar. Dişlerde aşınmanın yanında hassasiyet, kötü estetik görünüm ve diş ağrıları görülebilir.

Reflü hastalarında erken dönemde erozyonun teşhis edilebilmesi çok zordur. Hastalar özellikle ağıza mide içeriği geldikten sonra ağızlarını su veya sodyum bikarbonat (soda) içeren sıvılar ile sadece çalkalamalı ve dişlerini o sırada kesinlikle fırçalamamalıdır. Macun ve fırça ile dişlerini düzenli fırçalamalı ve 6 ayda bir mutlaka diş hekimine kontrole gitmelidir.

Diş hekimleri ise bu hastaların ilk diş görüntülerini ve kalıplarını alarak kontrollerinde ne kadar miktarda aşınma olduğunu saptamalı ve ona göre koruyucu veya tedavi edici bir yöntem seçmelidirler. Eğer hastaların reflü atakları uykuda oluyor ise diş hekimleri tarafından dişlere koruyucu plaklar yapılmalıdır. Aşınmanın miktarı koruyucu uygulamalar ile azaltılamıyorsa tedavi edici bir yaklaşım içine girilmeli ve çeşitli restoratif (kompomer, kompozit) endodontik veya protetik (kronlar) materyallerden faydanılmalıdır.

Ağız kokusu

Ağız kokusu bulunan hastaların sorunları genellikle gastroenterolojik sorunlarla açıklanmaya çalışılır. Bu hastalarda kokunun reflüden kaynaklanması küçük bir olasılık olup, sadece diğer nedenlerin dışlandığı hastalarda araştırılıp tedavi edilebilir.

Reflü hastaları dişlerini diş macunu ve fırça ile  düzenli olarak fırçalamalı ve 6 ayda bir mutlaka diş hekimine kontrole gitmelidirler. Hekimler de reflü hastalarına koruyucu tedaviler uygulamalıdırlar.


by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *