Alışveriş

ALIŞVERİŞ

YÖRESEL EL SANATLARI

Kapadokya’da el sanatları çok gelişmiş. Yerel halkın ürettiği çanak, çömlekler, kadınların dokuduğu kilimler, minyatür peribacaları, Kapadokya bebekleri ve çeşitli biblolar yörenin renklerinden.Kapadokya’ya ulaştığınızda karşınıza köylü kadınların yaptıkları, bu bölgeyle özdeşleşmiş Kapadokya bebekleri, minyatür peri bacaları, örme çoraplar, danteller ve el işleri çıkacak. Bu zengin seçeneklerin yanı sıra Avanos da bir çanak ve çömlek merkezi.

Peki, Kabak Çekirdeği  sever misiniz? O halde Ürgüp çarşısından sütte çifte kavrulmuş çekirdek almayı sakın unutmayın. İri taneli, etli ve içi ayrı, kabuğu ayrı lezzetteki kabak çekirdeğinin torbası son derece ekonomik fiyatlarla satılıyor. Bölgenin şarapları da ünlü, ancak seçerken  dikkat etmek gerekiyor. Ürgüp’te kurulan  pazarda ise, köylerde yapılan çöreotlu yağlı peynirler, çökelek, yoğurt ve çiçek  mevsiminde buğday, kayısı, badem ve iğdeden elde edilen çiçek ballarından alabilirsiniz.

Bölgede yer alan antika eşyalar satan mağazalarda karşınıza hiç beklenmedik hazineler çıkabilir. Osmanlı, Rum ve Ermeni ustaların yaptığı parçaların arasında, taş oyma kapı süsleri, güvercin sulukları, ibrikli leğence set (el yıkama için misafir önüne getirilen sabunlu, havlulu ibrikli set), antik silahlar, biblolar, akik lapis, kehribar taşlarıyla süslü gümüş takılar, tesbih koleksiyonları, deve çanları, el terazileri, taş baskı kalıplar, tavandan çekince boyu ayarlanan cam abajurlar, denizci fenerleri bulunabiliyor. 


Her ağustosta Sanat ve Turizm Festivali’nin de düzenlendiği Avanos’taki çömlek atölyelerinde tezgahın başına oturabilir, becerilerinizi sergileyebilirsiniz.


Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *