Et Suyu ile İtalyan Mantısı

Et Suyu ile İtalyan Mantısı

 

6 Kişilik

Hazırlama Süresi: 70 dak.

Pişirme Süresi: 60 dak.

MALZEMELER

HAMUR İÇİN

400 gr un

4 adet yumurta

1 çorba kaşığı sızma zeytinyağı

Tuz

HARÇ MALZEMESİ İÇİN

100 gr tavuk butu

300 gr hindi butu

150 gr rendelenmiş parmesan peyniri*

Galeta unu

1 litre tavuk suyu

Muskat**

Tuz

Karabiber

Hamuru hazırlamak için, unun ortasını havuz gibi açın ve yumurtaları kırın. Biraz tuz ve zeytinyağı ekleyin. Unu içe doğru alarak homojen bir hamur elde edinceye kadar yoğurun. Üzerine nemli bir bez örterek 30 dakika dinlenmeye bırakın.

Diğer tarafta harç için, parçalar halinde kestiğiniz tavuk ve hindi etlerini derin bir tencereye yaklaşık 1 litre su, tuz ve tavuk suyu ilavesiyle kaynamaya bırakın. Etler pişinceye kadar kaynatın. Suyu süzün ve bir kenara ayırın. Etler ılımaya başlayınca hepsini didikleyin. Parmesan peynirini, 1 avuç kadar galeta ununu etlere karıştırın, tuz, karabiber ve muskatla lezzetlendirin. Karışımın kıvamlı olması için küçük bir kepçe ayırdığınız tavuk suyundan ekleyin. İyice karıştırın ve birkaç saat lezzetlerin birbirine geçmesi için oda sıcaklığında bekletin.

Dinlendirdiğiniz hamuru küçük topaklara ayırın ve hamuru 4 yufka şeklinde açın. Varsa hamur makinesiyle daha kolay yapabilirsiniz.

Hamuru 4 cm’lik kareler şeklinde kesin. Her parçanın ortasına, küçük miktarda harç malzemesi doldurun. Uçlarından birleştirerek kapatın.