FETHİYE ÖLÜDENİZ

Fethiye-Ölüdeniz-Fethiye rotası bölgenin en sıradışı coğrafyalarından birine sahip. FETHİYE


Aydınlıklar Ülkesi’nin el değmemiş bakiresi” Fethiye, Akdeniz’in içinde irili ufaklı adaların serpiştiği Fethiye Körfezi’nde, arkası çam ormanlarıyla çevrili kuzeye açık bir koyda yer alıyor.


Kaya mezarları ve kale önünden bir düzlüğe, Karagözler’den denize doğru iniyor. Ufkunu Şövalye Adası, Günlükbarı ve karşılarındaki dağlar oluşturuyor.

Fethiye, Persler, Likyalılar, Karyalılar ve Romalılara ait eserlerin izlerini taşıyor. Kültürel zenginliği, doğal güzellikleri ve coğrafyası, Fethiye’yi en önemli turizm merkezlerinden yapıyor.

Antik çağlardaki adı Telmessos olan Fethiye,bölgedeki diğer kentler gibi Anadolu’nun en eski yerleşim yerleri arasında bulunuyor. Telmessos’un tarihi M. Ö. 4. yüzyıla kadar dayanıyor, bu yüzden bölgede çok sayıda antik kente rastlamak mümkün.


Fethiye’nin Sarıyarlar adlı koyu, sarı renkli deniz atlarına ev sahipliği yapıyor.


TERSANE ADASI


Tersane Adası, Fethiye Körfezi’ndeki en büyük ada. Derin bir kanaldan geçerek ulaşılan kış limanı, özellikle Osmanlı döneminde kullanılan eski bir tersanenin ve başka yapıların kalıntılarıyla dolu. Adanın doğu tarafındaki demirlemeye elverişli ve korunaklı diğer koy, yaz limanı adıyla biliniyor.

Tarihsel kaynaklara göre ada geçmişte Telandria ismiyle iskan edilmiş. Burası, Bizans döneminde de denizcilerin Fethiye Körfezi’ndeki en güvenli sığınaklarındanmış. Tıpkı Kaya Köyü’nde olduğu gibi, Lozan Anlaşmasından sonra, 1922 mübadelesiyle boşaltılarak, sakinleri Yunanistan’a göç etmek zorunda kalmış. Geceleme ve yüzme molası için Tersane Adası, körfezin vazgeçilmez yerlerinden.

SARSALA KOYU


Dalaman’a 12 kilometre uzaklıkta, korunaklı ve sakin bir yer olan Sarsala Koyu, mavi yolculuğa çıkan tekne ve yatların vazgeçilmez duraklarından. Çamlarla denizin kucaklaştığı, hiç bir yapılaşmanın olmadığı tertemiz deniz ve kumsala sahip koyun tepelerindeki manzara muhteşem.


AĞA LİMANI
Fethiye Körfezi’nin Kurtoğlu Burnu’na yakın ucu, demirlemekten zevk alacağınız ikiz koylardan oluşuyor. Ağa Limanı; dinlenmek, yüzmek, balık avlamak ya da karada yürüyüş yapmak için son derce elverişli özelliklere sahip. Koyun hemen arkasındaki yumuşak patikayı izleyerek, yaklaşık bir saatlik yürüyüşle Likya’nın antik Lydae kentine ulaşabiliyorsunuz. Aynı patikadan devam edip tepenin diğer yamacından aşağıya indiğiniz vakit karşınıza, Kleopatra Hamamı diye bilinen Manastır Koyu çıkıyor.


GÖCEKBirbirinden güzel sayısız koyun bulunduğu Fethiye Körfezi’nin Göcek bölümü, yatlar ve mavi yolculuk teknelerinin en gözde yeri.

Göcek’te, aynı zamanda yatlar için her türlü servisin verildiği üç marina yer alıyor. Şu anda hizmet veren marinaların ikisi Göcek merkezinde biri ise Simavi Koyu olarak adlandırılan bölgede.

Göcek koyları ve adaları, dünya ve Türkiye sosyetesinin buluşma noktası… Göcek’te turizm hemen hemen marina çevresinde yaşanıyor dense yeridir. Lokantalar ve alışveriş mağazaları hep iskele çevresinde sıralanıyor. Yürüyüş yolu, oturma grupları ve çevre düzenlemesiyle Göcekliler ve yerli-yabancı turistler denizle iç içe…

Fakat Göcek içinden denize girilebilecek uygun plaj yok.

Biraz ilerleyip 7 kilometre öteye gidecek olursanız, sakin tertemiz kıyılara rastlayabilirsiniz.

Her türlü deniz sporuna imkan tanıyan Göcek çevresindeki durgun denizde, Dalyan ve Köyceğiz’den gelen kaplumbağalara da rastlanıyor.

BEDRİ RAHMİ

Bedri Rahmi Koyu, Fethiye Körfezi’nde Tersane Adası’nın hemen karşısında yer alıyor. Taşyaka ve Likya Koyu isimleri ile de bilinen koy, doğal güzelliği ve tarihsel dokusu nedeniyle mavi yolcuların en sevdiği duraklardan.T ürk yazınının ve resim sanatının değerli ustalarından Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun 1973 yazında yakın dostları ile birlikte çıktığı mavi yolculuk sırasında, üzerine bir balık resmi çizdiği kocaman bir kaya, bugün de bütün güzelliği ile koyun girişindeki su kaynağının hemen yanında mavi yolcuları selamlıyor. Yörede “Balıklı Taş” olarak adlandırılan bu muhteşem resim nedeniyle koy, büyük ustanın adıyla anılıyor.

Bedri Rahmi Koyu, rüzgarlara karşı korunaklı ve demirlemeye çok elverişli bir yapıya sahip. Koyun arkasındaki tepeleri kaplayan çam ve zeytin ormanı ile zakkum çiçekleri, küçük kumsal ve turkuaz renkli sularla bütünleşerek fantastik bir görüntü yaratıyor. Ağaçların ve kayaların arasında saklanmış gibi duran güvercin yuvası tipindeki basit mezarlar ve ev tipi kaya mezarları; koyun doğal güzelliğini tamamlayan arkeolojik ve tarihsel süslüyor.


GEMİLE ADASI


Fethiye’ye 9 kilometre uzaklıktaki Gemile Adası, Mavi Tur teknelerinin uğrak yerlerinden. Ortaçağ’da Sybola adıyla bilinen Ölüdeniz Havzası içinde yer alan Gemile, zamanında Avrupa ve Doğu Akdeniz ülkerinden gelen ticaret ve seyahat gemilerinin uğrak yeri haline gelerek, bir hac merkezi halini almış.


YASSICA ADALAR

Bazı denizcilik haritalarında Jessica Adaları olarak da yer alan bu adalar gurubu, Göcek Limanı’na en yakın demirleme yeri. Yassıca Adaları, Fethiye Körfezinde en romantik günbatımını fotoğrafını alabileceğiniz yerlerden biri. Çam ve zeytin ağaçlarıyla kaplanmış irili ufaklı adaların hemen önünde korunaklı ve sığ koylar, su sporları meraklılarına olanak sağlıyor. Yassıca’ların yanındaki Hacı Halil Adası ve Şeytanlı Ada’da, demirlemek için alternatif koylar bulunuyor.


GECE HAYATI


Fethiye’nin gece hayatı oldukça canlı. Barlar sokağı, yaz aylarında bambu sandalyeli kafe-barları, Irish pub’ları ve türkü barlarıyla birçok seçenek sunuyor.

Çalış civarındaki kuytu barları keşfetmek veya yerli müzik guruplarının canlı performanslarını izlemek eğlenceli seçenekler olabilir.

Fethiye turizm açısından oldukça gelişmiş bir yer olduğu için, restoran seçenekleri de çok fazla. Yat limanında deniz ürünlerinin tadına varabilirsiniz. Kordon’da akşam yemeği için çok şık mekan seçenekleri yer alıyor. Burada sıralanan balık lokantaları, yıllardır nitelikli servisi ve şahane yemekleriyle her yaştan ziyaretçiyi mutlu ediyor.