Gümüşhane

GÜMÜŞHANE
SANTA KİLİSELERİ (DUMANLI)
Dumanlı, Gümüşhane’ye 50 km mesafede bulunuyor. Terzil’de St. Theodor Kilisesi, Binatlı’da İlyas Peygamber Kilisesi, İşhan’da St. Kiryaki Kilisesi, İşhan Piştoflu’da St. Christopher Kilisesi, Çakallı’da Çakallı Kilisesi, Çinganlı’da St. Konstantinos ve St. Petros kiliseleri özgün kapıları, pencere çerçeveleri, kabartma haçları ve çan kuleleri ile ilgi çekici yapılar. Bu kiliselerin 1860-1870’lerde yapıldığı sanılıyor.

KOV KALESİ
Trabzon İmparatoru III. Aleksios tarafından Gümüşhane madenlerini korumak amacıyla 1361 yılında yaptırılmış. Anadolu’nun en görkemli Bizans kalelerinden biri olan Kov, yüksek bir tepenin üzerine kurulu. Çıkarken biraz zorlansanız bile göreceğiniz manzaraya değecek.

ZİGANA YAYLASI
Zigana, yaz aylarında çim kayağı, kış aylarında kayak turizmine elverişli ender yaylalardan biri. Yaylaya, Gümüşhane – Trabzon yolunun 60. kilometresinde bulunan Zigana tünelini geçtikten sonra doğuya giden 3,5 kilometrelik stabilize yolla ulaşılıyor. 2032 m yükseklikteki Zigana Yaylası aynı zamanda her türlü alt yapısı tamamlanmış bir kayak merkezi. Nemli deniz iklimi ile kara iklimi arasında çok ilginç bir coğrafya sergileyen Zigana Yaylası’ndan 3 km patika yolla ulaşılan Limli (Saranoy) Gölü görülmeye değer. Limli Gölü’ne Kalkanlı Köyünün içinden geçen 11 kilometresi asfalt, 8 kilometresi toprak yoldan gidiliyor.

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *