İnme güncel

 

Yarasanın salyası felç ilacı oluyor

Yarasaların salyasında bulunan bir tür proteinin beyin damarlarının tıkanması nedeniyle oluşan felci tedavi edebileceği öne sürülüyor.

Amerikan Kalp Sağlığı Örgütü’nün dergisi Stroke’da yer alan araştırmaya göre, Amerika’nın Orta ve Güney kesimlerinde görülen bir tür yarasanın salyası, beyne giden damarlarda kan pıhtıları tarafından oluşan tıkanıklıkların tedavisinde kullanılabilecek. ‘‘Vampir yarasa’’ olarak adlandırılan türün salyasını inceleyen ve içinde kan pıhtısının çözülmesini sağlayan bir tür protein bulan bilim adamları, bu maddenin kan pıhtılarının tıkadığı damarların açılmasında kullanılabileceğini iddia ettiler.

DSPA (Desmodus Rotundus Salivary Plasminogen) olarak adlandırılan maddenin hayvanlar üzerindeki etkilerini inceleyen Clevaland Kliniği uzmanlarından Dr. Anthony Furlan, yarasa salyasının denekler üzerinde oldukça başarılı olduğunu belirtti. Günümüzde kullanılan ilaçlardan çok daha etkili olduğu iddia edilen yarasa salyası, ABD’nin saygın sağlık kurumlarından olan Cleveland Kliniği ve Kentucky Üniversitesi Lexington Kliniği acil üniteleri tarafından da sipariş edildi ve yakın gelecekte hastalar üzerinde denenmeye başlanacağı bildirildi.

internet siteleri

Genel tıp anlamında siteler

www.sagliksitesi.net

www.populermedikal.com

www.doktorhakan.com

www.my.webmd.com

İnme hakkında detaylı bilgi alabileceğiniz siteler

www.saglik-info.com

www.yourticker.com

www.stroke-info.com

Sivil toplum kruluşlarının siteleri

www.turknorodern.org.tr

www.tnd.web.tr

www.stroke.org

www.strokeassociation.org

www.stroke.org.uk

www.strokecenter.org