İtalyan Mutfağı

İtalyan Mutfağı

 

İtalyan mutfağı, bugün gerçekten bir sanat haline gelmiş durumda.

Bu bereketli topraklarda binlerce tat ve renk, merak ve fanteziyle birleşince ortaya olağanüstü tarifler çıkmış.

 

İtalyan Mutfağı, Avrupa’daki en eski mutfaklardan biri. Marco Polo (1254-1324), Uzakdoğu gezisinden İtalya’ya Çinlilerle beraber döndü. Onların arasında birçok aşçının bulunması mutfağın şekillenmesinde çok büyük etki yarattı. İleriki yıllarda farklı reçetelerle gelişen, ülkede ‘’pasta’’ diye anılan makarnalar mutfağın baş tacı oldu ve tüm dünyada tanındı. Fakat İtalya mutfağını makarna ve pizzayla sınırlamak büyük haksızlık…

Şarküteri ürünlerinin zenginliği (mortadella, salami), peynirlerin çeşitliliği (parmesan, mozzarella, ricotta, gorgonzola, fontina) ve şarabın lezzetini asla unutmamak gerekir. Geleneksel likörleri “grappa” da dünya çapında üne sahip.

Güney İtalya’da domates ve zeytinciliğin daha çok gelişmesi nedeniyle yöresel yemeklerde ağırlıklı olarak domates kullanılır. Sarımsak, Güney mutfağında kuzeye göre daha çok tüketilir. Turunçgiller ve meyveler sofraların olmazsa olmazları olarak her zaman yer alır. Tipik Akdeniz iklimi ülkelerinde olduğu gibi Güneyde keçi eti, Kuzeyde dana eti daha yaygın kullanılır. Makarna çeşitleri genellikle ana yemekten önce servis edilir. Taze makarnaların çeşitliliği ve lezzeti ön plana çıkarken, pizza ve pirinç yemeklerini de unutmamak gerekir. Pizza uluslararası mutfaklarda farklı zengin çeşitleriyle yapılırken, İtalyanları ünlü hafif sulu ve peynirle servis edilen “risotto”su da son yıllarda çok gözde olmuştur.

Savyer bisküviyle hazırlanan lezzetini mascarpone peyniri ve kahveden alan dünyaca ünlü tatlıları “tiramisù” ile ön plana çıkmışlardır. Sofranın finali genellikle daha kahve gelmeden, burna gelen enfes kokusu ile “espresso” ile yapılır.

Orijinal İtalyan tariflerin yer aldığı bu kitapta aradığınız veya tatmak isteyeceğiniz birçok tarifi birada bulmanın keyfini yaşayacaksınız…