Napoli Usulü Mantı

Napoli Usulü Mantı

 

6 Kişilik

Hazırlama Süresi: 80 dak.

Pişirme Süresi: 1-2 saat

MALZEMELER

HAMUR İÇİN

400 gr un

4 adet yumurta

1 çorba kaşığı sızma zeytinyağı

Tuz

HARÇ MALZEMESİ İÇİN

300 gr ricotta peyniri* veya tuzsuz lor peyniri

1 büyük top mozzarella peyniri**

1 avuç fesleğen yaprağı

Tuz

Karabiber

SOS İÇİN

500 gr domates

1 adet kuru soğan

Sızma zeytinyağı

300 gr dana eti

Kırmızı şarap2-3 yaprak fesleğen

Tuz

Karabiber

Hamuru hazırlamak için: Unun ortasını havuz gibi açın, yumurtaları kırın. Biraz tuz ve zeytinyağını ekleyin. Unu içe doğru alarak homojen bir hamur elde edinceye kadar yoğurun. Üzerine nemli bir bez örterek 30 dakika dinlenmeye bırakın.

Harç malzemesini hazırlamak için: Bir kapta ricotta peyniri ve yumurtaları karıştırın. İnce kesilmiş mozzarella peynirini, tuz ve taze çekilmiş karabiberi ilave ederek harmanlayın. Bir tavada az zeytinyağını kızdırın. Kıyılmış soğanı kavurun.

Kuşbaşı doğradığınız dana etini ekleyin. Tuz, biber ve kırmızı şarapla lezzetlendirin. Önceden hazırladığınız domates rendesini ilave edin. Ateşin altını kısın, yaklaşık 1 saat pişirin. Etler pişmemiş, sosun suyu azalmış olursa, sıcak su ilave ederek pişirmeye devam edin. Ateşten almadan önce kıyılmış fesleğen yapraklarını ekleyin.

Dinlendirdiğiniz hamuru küçük topaklara ayırın ve yufka halinde açın. Hamuru büyük yuvarlaklar şeklinde kesin. Her parçanın ortasına, küçük miktarda harç malzemesi doldurun. İkiye katlayarak yarım ay şekli verin. Hazırladığınız sosun içinde hamurları pişirin. Dilerseniz peynir ve fesleğen yapraklarıyla süsleyerek, sıcak servis edin.

MUTFAK SÖZLÜĞÜ

*Mozzarella: Yağsız ve tuzsuz İtalyan peyniri.

**Ricotta peyniri: Lora çok benzeyen İtalyan peyniri.