Ordu

ORDU


Ordu’ya gerek Samsun, gerekse Trabzon havalimanlarını kullanarak ulaşmak mümkün. Ordu ve çevresi Türkiye’nin en önemli fındık üretim merkezi.

Ordu yolu güzergahının en önemli tatil kasabası Fatsa. Eski adı Bolaman olan Fatsa, 10 km doğusundaki Bolaman Kalesi ile anılırmış. Bolaman Konağı Bizans ya da Ceneviz işi kale üzerinde 18. yüzyılda inşa edilmiş ahşap bir konut.  Zamanla kentin ismi değişmiş ve Fatsa adını almış.

Diğer bir önemli yer ise Çamburnu; şimdilerde müzeye dönüşmüş. Bizans Jason Kilisesi kalıntıları burada bulunuyor. Şehirden 2 km mesafedeki 18. yüzyıl kilisesi ve Güzelyalı Plajı görülmesi gereken diğer yerler.BOLAMAN KALESİ (BOLAMAN KONAĞI)
Yapı iç ve dış kale olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Kalenin içinde bazilika planlı küçük bir şapel bulunuyor. İç kale üzerine 18. yüzyılda ahşap bir konak yapılmış. Kademoğlu Konağı olarak da bilinen bu ev, Karadeniz Bölgesi’ndeki en önemli konaklarından biri.

ÜNYE
Doğu Karadeniz’in en hoş tatil kasabalarından biri olan Ünye (Samsun’un 93 km doğusunda) plajları ve kamping imkanları ile dikkat çekiyor. Ünye Kalesi, kasabanın 7 km gerisinde, fındık ormanları içinde yer alıyor. Girişinde Pontus Krallığı dönemine ait bir kaya mezarı bulunuyor.


Ünye Kalesi, kasabanın 7 km gerisinde, fındık ormanları içinde, görkemli konuma sahip bir yıkıntı.


Ordu’ya karayolu ile ulaşmak mümkün. İstanbul-Ordu arası 902 km, Ankara-Ordu arası ise 584 km. Ayrıca Trabzon ve Samsun illerine uçak seferleri düzenleniyor.


Ordu ve çevresi Türkiye’nin en önemli fındık üretim merkezi.

ORDU YAYLALARI

PERŞEMBE YAYLASI

Ordu’ya 124 km mesafede. Yaylaya düzenli minibüs seferleri var, Tokat, Reşadiye ve Aybastı’dan da dolmuşlarla ulaşılabilirsiniz. 1350 m rakımlı yaylada alt yapı hizmetleri tamamlanmış durumda. Önemli bir panayır yeri olan yaylada Karga Tepesi, eşine az rastlanan manzaraya sahip. Yaylada; bakkal, manav, kasap, kır kahvesi, et lokantası ve PTT hizmetleri bulunuyor.Temel ihtiyaç malzemelerini yayladan karşılayabilirsiniz. Konaklama için Aybastı’daki pansiyonlar tercih edilebilir.KEYFALAN YAYLASI
Keyfalan’da 50’ye yakın yayla evi bulunuyor. Ordu’nun güneyindeki Mesudiye ilçesine 114 km, Mesudiye’den Keyfalan Yaylası’na 20 kilometrelik yolla ulaşılıyor. Yaylaya yaz aylarında dolmuş seferleri de bulunuyor. 1200 m rakımlı yaylada alt yapı hizmetleri kısmen tamamlanmış. Orman İşletmesi’nin 20 yataklı konaklama tesisinden yararlanabilirsiniz.

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *