Pratik Bilgiler – Aperatifler

Pratik Bilgiler

Wonton

Bir tür çin mantısıdır. Buğday unu, tuz, su ve kül suyundan elde edilen 10 cm’lik hamur parçalarından oluşur. Doldurma malzemeleri kıyılmış domuz eti, karides, zencefil, soğan, susam yağı ve soyu sosundan elde edilir.

Çin böreği

Pirinç unundan elde edilen Çin yufkası ile yapılan ve iç malzemesi havuç, mantar, lahana, sarımsak gibi sebzelerden oluşan rulo şeklinde bir börektir.

Balık sosu

Soya sosu gibi Tayland yemeklerinin çoğunda kullanılan bir sostur. Tuzlanmış balık ve karidesten yapılır ve şişeler içinde satılır. İyi kalitede bir sos açık kahverenginde ve tuzludur.

Hamur kızartmalarının daha lezzetli olması için

Kahvaltı ya da çay saati için hazırladığınız hamur kızartmalarının daha lezzetli olmasını istiyorsanız, hamura eklediğiniz kabartma tozuna biraz toz şeker katın. Lezzetindeki farklılığı hemen hissedeceksiniz.çeşididir. Yanında soya sosu ile ikram edilir. 

Kaju Fıstığı

Hint fıstığı olarak da bilinir. İçinde kalsiyum, fosfor, betakaroten, riboflavin gibi sağlık için çok yararlı maddeler bulunur. Maun fıstığı olarak da bilinen bu fıstık türü Tayland mutfağında çok sık kullanılır. Uzakdoğu’dan Batılı mutfaklara da yayılan

kaju fıstığı özellikle Kuzey Amerika’da yemek kültürünün vazgeçilmezleri arasında yerini almış, diğer Batılı mutfakların soslarını lezzetlendirmeye başlamıştır.

Karides haşlarken

Karides haşlarken etrafa yayılan kokuyu gidermek için haşlama suyuna iki çorba kaşığı sirke katın. Bütün kötü kokunun dağıldığını göreceksiniz.

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *