Pratik Bilgiler – Taze Makarnalar

Pratik Bilgiler

 

Al dente kıvamda…

İtalyan mutfağı deyince herkesin aklına önce makarna gelir, sonra makarna gelir, sonra yine makarna gelir. İtalyan evlerinde neredeyse her gün makarna pişirilir. Gerçek makarna taze ekmek gibi günlük pişer. Kuzey bölgelerinde şehriye ve spagetti kullanılır ama güneyde akla gelebilecek her türde makarna göze çarpar. İtalya’da Al dente (dişe gelir) kıvamda pişirilen makarnalar çok çeşitli soslarla zenginleştirilerek servis edilir.

Fesleğen

Taze fesleğen yoksa kurusunu da kullanabilirsiniz. Fesleğen damak tadınıza uygun gelmiyorsa, taze ya da kuru kekik de olabilir.

Lazanya yaparken

Lazanyada bizim dolmalık ve salçalık biberlerimizden kullanabilirsiniz. Lazanyada kullanılan peynirler genellikle mozarella ve parmesan olmasına rağmen, arzu ederseniz değişiklik de yapabilirsiniz. Lazanyanın katları arasında mozarella yerine kaşar, dil ya da onun benzeri peynirler ve eğer ıspanaklı bir lazanya yapılıyorsa; lor peyniri, beyaz peynir de kullanılabilir. Üstü için ise eriyen bir peynir tercih edildiğinden Mihaliç peyniri ya da hiç bulamıyorsanız tamamen kaşar peynir de kullanabilirsiniz.

Haşlama suyu

Makarnanın haşlama suyuna bir, iki soğan, havuç gibi sebzeler eklerseniz daha lezzetli olacağını göreceksiniz. Deneyin!

Sarımsağın kabukları

Makarna için sos hazırlarken sarımsağın kabuklarını soymakta zorlanıyorsanız, işte size pratik bir öneri: Sarımsağın kabukları daha kolay ayıklamak için bıçağın sırtı ile hafifçe ezin. Kolayca soyulacaktır.

Sos

Sos hazırlarken topaklaşmasını önlemek için kaşık yerine çatalın ucuna taktığınız kabukları soyulmuş çiğ patatesten yararlanabilirsiniz.