Western Washington Üniversitesi Jazz Programı

Western Washington Üniversitesi Jazz Programı

Western Washington Üniversitesi’ni (WWU) 2008 Nisan ayında İstanbul Nardis Jazz Club’ta sahne almak için gelen bas sanatçısı Chuck Israels’in Jazz Dergisi sayfalarındaki tanıtım yazıları ile fark ettik.

Bu okulun 1986 yılından itibaren jazz bölümü direktörlüğünü yürüten usta müzisyen  bölümü hakkında çok da bilgi vermiyordu. Aynı alçakgönüllü yaklaşım üniversitenin internet sitesinde de karşımıza çıktı. Bugüne kadar incelediğimiz jazz eğitimi veren okullara göre oldukça kısıtlı bilgiye sahip üniversitenin yöneticilerine ne yazık ki ABD’de yaz tatil başladığı için ulaşamadık. Yine de farklı kaynaklardan edindiğimiz bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Western Washington Üniversitesi, başkent Washington’ın kuzeyinde Kanada sınırına yakın bir sınır kenti olan Bellingham’da bulunmakta. Genellikle ılıman hava koşullarına sahip şehir, yıl içinde su sporlarını içeren “The Ski to Sea Race“, teknoloji etkinliklerini içeren “LinuxFest Northwest” ve “Bellingham Müzik Festivali”ne evsahipliği yapmakta. Jazz programı üniversitenin müzik fakültesi içinde ki dokuz program içinde yer almakta. Bölüm yöneticileri internet sitelerinde öğrencilerine şöyle seslenmekte:

“Yetenekli müzisyen adayları olarak sahip olduğunuz potansiyeli keşfederek geliştirebileceğiniz bir yere ihtiyacınız bulunmakta. Kariyerinizde size destek veren bir ortam içinde ilham verici eğitmenlerle bir arada olmak isteyeceksiniz. Western’in müzik bölümünde yarattığımız ayrıcalıklı müzik ortamında sizlere cesaret vermek ve desteklemek amacıyla bulunuyoruz. Biz sadece tek bir amaç için buradayız: Sizin için.”

Müzik bölümüne giriş için ses ve enstrüman ağırlıklı bir sınavdan geçilmesi gerekmekte. WWU’un koyduğu standartları geçen öğrenciler kayıt olma hakkı kazanmakta. Ancak dikkat çeken öğrenciler okulun koyduğu standartlara yakın dereceler alması halinde de deneme süresi olarak kabul edilen bir süreci yaşayabilmekteler. Sınavlar,  vurmalı çalgılar, piyano, yaylılar, vokal ve nefesli enstrümanlar alanlarında yapılmakta. Bölümün internet sitesinde her müzik enstrümanına ilişkin sınavlara ait  detaylı bilgiler bulunmakta. www.wwu.edu/music/shtml/audition.shtml sitesinden bu bilgilere ulaşılabilir.

Bölüm ön lisans ve lisans düzeyinde öğrenci kabul etmekte. Ön lisans programı bir genel ve beş profesyonel programdan oluşmakta. Genel program (BA), temel bir konu olarak müzik eğitimi üzerinde dururken, diğer dört profesyonel ön lisans programı (Bmus) müzik eğitimi, performans, tarih&yapıt ve kompozisyon gibi temel alanlarda gelişmiş programlara odaklanmış.  Nefesliler ve perküsyon, piyano, yaylılar ve gitar, vokal ve koro, tahtadan yapılmış nefesli sazlar, müzik tarihi ve kompozisyon, müzik eğitimi ve jazz dersleri WWU’nun programları içindedir.

Jazz Programı

Yazının başında bahsettiğimiz gibi bu bölümün başında jazz dünyasının saygın ismi Chuck Israels bulunmakta. Bölümün eğitimcileri yine müzik sektöründe isim yapmış müzisyenlerden oluşmakta: Tery Trotter (Natalie Cole’un piyanisti),  Miles Black (piyano), Dan Faehnle (Diana Krall’ın gitaristi), Donald Bailey (Jimmy Smit’in davulcusu), Bill Goodwin (davul), All Jackson (davul), Wayne Goodman (Lincoln Center Jazz Orkestra’nın tromboncusu), Jay Thomas, Ernie Krivda, Mike Allen (saksofon), Claudio Roditi (Dizzy Gillespie ve Paquito D’Rivera ile çalışmış trompetçi)

Okulun temel farklılıklarından biri performanslara önem verilmesi ve öğrenciler için geniş ortamlar sağlaması. Yıl boyunca öğrenci çalışmaları okul içinde ve dışında çok sayıda büyük ve küçük organizasyonlarla sergilenmekte. Özelikle okulun geniş olanaklara sahip iki big band’i her üç ayda bir düzenlenen konserlerinde jazz standartları ve öğrenci bestelerini çalmakta. Jazz çalışmalarında yer alan öğrenciler yıl içinde çok sayıda yerel ve uluslararası misafir sanatçılarla ortak çalışmalarda yer alma fırsatı da bulmakta. Western Washington Üniversitesi ile ilgili daha fazla bilgi almak için; www.wwu.edu adresini ziyaret edebilir caz@gencjazzcilar.org adresine e-posta atabilirsiniz.

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *